15 typów video dla właścicieli sklepów internetowych

Tworzenie treści video jest skutecznym sposobem na zainteresowanie i zaangażowanie użytkowników. Od dekady jesteśmy zalewani statystykami, które sygnalizują, że stosowanie materiałów video w komunikacji wielu ecommerce’ów, wpłynęło na decyzje zakupowe użytkowników i przełożyło się realnie na wyniki sprzedaży. 

W tym artykule nie chcę bombardować Was liczbami, które znajdziecie w internecie i przekonywać nimi do włączenia video marketingu w strategie marketingowe sklepów internetowych. Bardziej zależy mi na zainspirowaniu Was, jakie typy video możecie tworzyć i jak wykorzystać ten format w różnych platformach internetowych. Nie skupiłam się tak mocno na jakości produkcji, wręcz przeciwnie – pokazuję, że można wiele materiałów zrobić własnym sumptem. 

Diclaimer: gdy zaczynałam pisać ten artykuł, założyłam sobie wytypowanie 10 rodzajów video, ale w czasie pracy nad tekstem okazało się, że z łatwością można ich wymienić znacznie więcej! 

 

Demo produktu (ang. product demo video)

Zaczynamy od podstaw, czyli od video produktowego, a dokładniej szczególnego jego typu – demo produktu. Naszym zadaniem jest zaprezentować produkt, zademonstrować go lepiej i skuteczniej niż zrobiłyby to same zdjęcia. Video produktowe nie powinno być długie, głównym celem jest pokazanie, jak produkt wygląda z różnych stron, jakie jest jego zastosowanie i jakie ma cechy. Dołączenie tego typu video w sklepie internetowym obok zdjęć i opisu bardziej zachęci użytkowników do zakupu, a dodatkowo może zapobiegać zwrotom. Zdecydowanie łatwiej zrobić je dla produktów, które mają dłuższą żywotność. Spójrzmy chociażby na branżę odzieżową – przez mnogość produktów, ich zmienność w asortymencie czy sezonowość – trudne i dość kosztowne byłoby zrobienie video dla każdego produktu. 

 

 

 

Produkt w użyciu (ang. product-in-use video)

Jest to kolejny podtyp filmu produktowego (rozszerzona wersja demo produktu), w którym oprócz samej prezentacji produktu i jego cech, pokazujemy go realnie w użyciu przez człowieka (w domyśle takiego samego jak Ty – Kliencie). Nie należy tego jednak mylić z samą instrukcją obsługi urządzenia. Ten format przyda się wszystkim właścicielom, którzy posiadają produkty, które zdecydowanie lepiej pokazać w użyciu niż czytać o ich zastosowaniu. 

 

Video instruktażowe (ang. set-up installation / manual video

Zamiast czytać długą instrukcję działania lub instalacji produktu, możemy dać naszym konsumentom możliwość pooglądania video, które pokaże krok po kroku, jak używać lub złożyć dany produkt. Odpowiednio opisane i zoptymalizowane materiały, mogą sprowadzić dodatkowo duży ruch na Twoją stronę lub kanał Youtube, ponieważ trafią na nie również osoby, które posiadają już dany produkt, ale szukają w internecie informacji o instalacji lub likwidacji problemu. Z takiego rodzaju filmów skorzystają zarówno aktualni nasi klienci, jak i potencjalni nabywcy. 

 

Poradniki / tutoriale (ang. how-to video)

Tworzenie video-poradników to dość popularne i typowe działanie content marketingowe. Tutaj ważniejszym celem niż sama prezentacja produktu jest przekazanie dodatkowej wartości naszym klientom. Doradzamy, edukujemy oraz inspirujemy. Pokazujemy, co stworzyć z danego produktu lub jak jeszcze inaczej go wykorzystać. Takich filmów znajdziemy najwięcej na kanałach Youtube należących do e-commerców. 

 

Opinie klientów (ang. testimonial / review video)

Opinie osób, które wcześniej przed nami kupiły produkt i mają już swoje pierwsze doświadczenia za sobą, są dla nas-kupujących doskonałym źródłem wiedzy. Szukamy recenzji produktów, żeby upewnić się, czy na pewno dokonujemy odpowiedniego wyboru. Video-opinie mają tę kardynalną przewagę, że widzimy realnych ludzi, z ich autentycznymi odczuciami i ufamy im znacznie bardziej niż notatkom pozostawionym w internecie (które równie dobrze mogła napisać sama firma). 

 

Transmisje na żywo (ang. Facebook / Instagram / Youtube live video

Live’y na popularnych platformach społecznościowych wyróżniają się spośród innych rodzajów video niemalże największym czynnikiem interakcji. Prowadząc e-commerce możemy zorganizować transmisję na żywo, żeby odpowiedzieć na najczęściej powtarzające się pytania klientów, pokazać nowe produkty, wytłumaczyć działanie części asortymentu lub podzielić się specjalnym rabatem dla wytrwałych oglądających. Dodatkowo, mają jeszcze jeden niezaprzeczalny plus – nie musimy ich potem montować, po zakończeniu relacji mamy możliwość wykorzystywać je dłużej i dotrzeć do nowych osób niż grupka użytkowników, które śledziły film w czasie rzeczywistym. 

Live streaming – zobacz więcej.

 

Filmowe Instagram stories 

Oczywiście, tworząc jeden materiał filmowy, możemy później dystrybuować go na różnych portalach społecznościowych jedynie zmieniając jego format – skracając, dodając napisy, tworząc poziom czy pion. Jednak coraz więcej e-commerce’ów dywersyfikuje swoje treści video w zależności od platformy, na której się one pojawiają. Te bardziej rozwinięte działy marketingu mają nawet swoich Instastories Managerów, którzy dbają o różnorodność contentu oraz tworzenie materiałów z wykorzystaniem video tylko w Instagramowych relacjach. Moim ulubionym przykładem jest Westwing – e-commerce wnętrzarski, który instastories filmowe opanował do perfekcji. W stałych cyklach (zapisanych w wyróżnionych) znajdziecie: wizyty w domach lub biurach influencerów, którzy urządzali się z pomocą mebli i dodatków z Westwing, przepisy, treningi, poradniki DYI, wywiady z founderami, rekomendacje lifestye’owe czy sekcje Q&A. Duża dawka inspiracji! 

 

Wywiady eksperckie (z ang. expert interviews)

Tworzenie wywiadów z ekspertami w danej dziedzinie umacnia wiarygodność Waszych produktów i buduje autorytet w branży, w której działacie. Szczególnie, jeżeli ekspert nie jest związany bezpośrednio z Waszą firmą. Użytkownicy docenią wiedzę od najlepszych z najlepszych. Dodatkowo, w tej samej kategorii zawarłabym również wywiady z osobami wyższego szczebla firmy – np. z CEO lub Founderem, które pokażą nieco więcej ludzkiej twarzy, która stoi za biznesem i skróci dystans między konsumentem a sklepem internetowym. 

 

Film promocyjny (z ang. promo video / story-based video)

Teraz czas na filmy, które nie skupiają się na opisywaniu Waszych produktów, a historii, która za nimi stoi. Opowiadamy bardziej dlaczego powstał, z jakiej potrzeby, jaką misję ma spełnić lub jaki problem rozwiązuje. Sam produkt, jego cechy, funkcjonalności, czy korzyści zostawiamy na drugim planie. Filmy promocyjne możemy zrobić w sposób humorystyczny, inspirujący czy skłaniający do refleksji. Wszystko po to, aby przekazać widzowi trochę więcej emocji i zostać na dłużej w jego pamięci. Dzięki dystrybucji filmu w Internecie, nie musimy ograniczać się do standardowego formatu telewizyjnego 30s i pozwolić sobie na opowiedzenie dłuższej historii. 

 

Video od kuchni (z ang. backstage video)

Ludzie lubią podglądać! Zaciekaw ich swoim produktem pokazując, jak powstaje, kto dokładnie go tworzy, z jakich materiałów jest złożony lub jaką techniką. Być może wyjaśni to wielu osobom, dlaczego jego cena jest wyższa niż u konkurencji, a pokazanie procesu tworzenia i osób, które za nim stoją zbliżą Cię do Twoich klientów. Nie musisz pokazywać tylko samych produktów od kuchni. Pokaż, jak wygląda logistyka dostawy, kto i jak pakuje zamówienia, które dostarczasz do swoich klientów. Może Ty nie widzisz w tym nic nadzwyczajnego, ale dla wielu będzie to interesująca i wartościowa wiadomość. Takie video możesz umieścić na swoich kanałach social media, świetnie sprawdzą się na Youtubie, Instagramie (Instagram TV, feed oraz Instagram Stories), czy na fanpage’u. 

 

Produkt na zbliżeniu (z ang. close – up video)

Kolejna podkategoria filmów produktowych. Nie ma w tym formacie większej filozofii. Pokazujemy w nim po prostu detale naszego dzieła w większym zbliżeniu. Ten typ filmów najbardziej sprawdzi się w przypadku produktów wykonanych z jakościowych i wartościowych tworzyw, takich jak np. skóra czy diamenty, które dzięki zbliżeniu kamery udowodnią unikalność przedmiotu i zastąpią fizyczny kontakt z nim. 

 

Unboxing

Unboxing, czyli proces, który najbardziej znany nam jest z profili influencerów, którzy relacjonują odpakowywanie paczek, które dostali jako prezent od zaprzyjaźnionych marek (tzw. dary losu). Ten format możemy również wykorzystać do promocji naszego e-sklepu lub znajdujących się w nim produktów. Szczególnie, że odpakowywanie paczek to nieodłączny element każdego klienta e-commerce’u. Przy okazji pokażemy, jak zapakowany jest produkt i jak wygląda produkt w rzeczywistości. 

  • klasyczny
  • z humorem i story

 

Video z influencerem (z ang. influencer video)

Współpraca z influncerami to bardzo częste działanie marketingowe wielu e-commerce’ów. Współpracując z liderami opinii w internecie, jesteśmy w stanie w prosty sposób zbadać skuteczność tych działań, ponieważ zwykle przy promocji konkretnych produktów, influencer odsyła swoich fanów do dedykowanej podstrony w sklepie internetowym. Bazując na jego społeczności i materiałach, które zwykle tworzy (w tym wypadku – materiały video), możemy wspólnie stworzyć kolejny video-content. We współpracy z influencerem w formacie video możemy to zrobić na dwa sposoby – albo umieszczając informacje o naszych produktach na jego kanale (recenzje, unboxing, daily vlogi) lub zapraszając do go współpracy na naszym kanale (np. do prowadzenia konkretnej serii). 

  • na kanale marki:
  • na kanale influencera:

 

Film porównawczy (z ang. comparison video)

Wielu Twoich potencjalnych klientów mierzy się często z dość męczącym dylematem podczas zakupów, ponieważ nie wiedzą, który przedmiot lub konkretny model wybrać. Momentami są przytłoczeni zbyt dużym wyborem (szczególnie w przypadku np. sprzętów elektronicznych, takich jak: telefon, router, komputer czy odkurzacz). Oglądając video porównawcze, mogą podjąć ostateczną decyzję, który produkt spełnia ich szczególnie potrzeby. To Twoja rola, żeby zniwelować stres klienta i dać mu narzędzia, żeby odkrył plusy i minusy swojego potencjalnego zakupu. 

 

 

Video o promocji 

Jak wiemy, e-commerce’y często charakteryzuje sezonowość. Przygotowujesz wielką akcję na Black Friday lub wyprzedaż międzysezonową? Wypuszczasz nowy produkt, na który czekają Twoi odbiorcy? Zrób film, który zapowie Twoją promocję lub premierę, a osiągniesz jeszcze większy wzrost, który zabezpieczy bardziej martwe miesiące w roku. 

 

 

P.S. Nie mogłam nie uwzględnić klasyka e-commercu zza oceanu, który zawiera w sobie i video produktowe, i film z CEO, i promo video:) 

 

Jesteś e-commercem i tworzysz materiały video na swoich mediach społecznościowych? Pozwól, że pomożemy Ci je zoptymalizować, żeby dawały jeszcze większe efekty i przekładały się na Twoja sprzedaż.

 

KONTAKT

 

Skontaktuj się z nami

About The Author

1 thought on “15 typów video dla właścicieli sklepów internetowych”

  1. Pingback: Trendy w SEO w 2021 roku - na co zwrócić szczególną uwagę?  - DigitalHill.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu) przez administratora - Digital Hill sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, adres: ul. Strzegomska 140A, 54-429 Wrocław, KRS 0000319364, NIP 8942946218 w celu otrzymywania informacji handlowych drogą elektroniczną i telefoniczną. Przysługuje mi prawo dostępu, sprostowania, usunięcia danych oraz ograniczenia ich przetwarzania. Zgoda jest dobrowolna i mogę ją cofnąć w każdej chwili. Przysługuje mi także prawo wglądu do moich danych, ich poprawienia lub usunięcia
Scroll to Top