Optymalizacja grafik – 5 kluczowych strategii optymalizacji

Obrazy na stronach internetowych nie tylko zwiększają atrakcyjność witryn, ale również wpływają na ich pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Eksperci od marketingu internetowego są zgodni, że optymalizacja grafik jest jednym z kluczowych elementów efektywnej strategii SEO – działania te docenią zarówno roboty Google, jak i użytkownicy odwiedzający Twoją stronę. Przeczytaj nasz najnowszy artykuł i poznaj 5 kluczowych strategii optymalizacji grafik, które wygenerują dodatkowy ruch na Twoim blogu lub zwiększą sprzedaż w sklepie internetowym.

Jakie aspekty wziąć pod uwagę podczas optymalizacji zdjęć?

Prezentowanie informacji za pomocą materiałów graficznych w internecie staje się coraz bardziej powszechne – grafiki pojawiają się obok wyników tekstowych, w Google Discover oraz Grafikach Google. To właśnie między innymi z tych powodów optymalizacja obrazów na stronie pod kątem SEO to klucz do budowy swojej pozycji w internecie.

Podczas oceny jakości i istotnego charakteru grafik, algorytmy wyszukiwarek biorą pod uwagę takie elementy jak:

  • nazwy plików,
  • opisy (tekst alternatywny),
  • rozmiary zdjęć,
  • kompatybilność z urządzeniami mobilnymi,
  • format plików.

Dostosowując grafiki do wymagań Google, poprawisz pozycjonowanie swojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania i zwiększysz współczynnik klikalności. Pamiętaj jednak, że grafiki na stronie tworzone są głównie z myślą o użytkownikach. Zadbaj o to, aby były one interesujące, estetyczne i ułatwiały zrozumienie konkretnego tematu lub dokładnie przedstawiały detale oferowanego produktu.

Optymalizacja plików graficznych w 5 krokach

Wzbogacenie tekstu o elementy graficzne znacząco podnosi jego atrakcyjność, co ma bezpośredni wpływ na doświadczenie użytkownika (UX). Tym sposobem nie tylko zwiększysz zaangażowanie odwiedzających, ale również poprawisz konwersję i podniesiesz wartość strony w oczach algorytmów wyszukiwarek. Oto kluczowe aspekty, o których nie możesz zapomnieć przy optymalizacji grafik.

1. Nadaj prawidłowe nazwy grafikom na stronie internetowej

Nazwy plików powinny być opisowe i zawierać słowa kluczowe związane z treścią tego, co znajduje się na zdjęciu – na przykład, zamiast używać domyślnej nazwy pliku “IMG1234.jpg”, lepiej jest nazwać plik “iPhone 15 czarny”. Taka nazwa nie tylko pomaga w lepszym zrozumieniu zawartości obrazu przez algorytmy Google, ale również zwiększa szanse na pojawienie się w wynikach wyszukiwania.

2. Wykorzystuj znaczniki ALT (opisy alternatywne)

Atrybut ALT to informacja dla robotów Google na temat tego, co znajduje się na konkretnym obrazie. Opisy alternatywne oprócz pozytywnego wpływu na pozycjonowanie strony, są również udogodnieniami dla osób korzystających z czytników ekranu.

3. Kompresuj i kadruj zdjęcia, nie zapominając o mobile first index

Optymalizacja plików graficznych wpływa na szybkość ładowania witryny – kompresja pozwala na zmniejszenie rozmiaru plików graficznych bez znaczącej utraty jakości. Narzędzia, takie jak TinyPNG, ImageOptim czy ShortPixel, oferują opcje kompresji, które mogą znacznie przyspieszyć ładowanie strony.

Grafiki powinny być dostosowane do różnych rozmiarów ekranów, szczególnie w kontekście mobile first index, czyli strategii Google, która używa mobilnej wersji witryny jako głównej bazy do oceny jej treści i rankingu w wynikach wyszukiwania.

4. Wybierz odpowiedni typ pliku

JPEG, PNG i WebP – każdy z tych formatów plików graficznych ma swoje wady i zalety. Poniżej znajdziesz właściwości i możliwości zastosowania poszczególnych typów zdjęć.

JPEG

JPEG jest idealny dla zdjęć z dużą ilością kolorów i detali, ponieważ oferuje dobrą kompresję i jest wspierany przez większość przeglądarek internetowych. Co więcej, pliki JPEG charakteryzują się niską wagą, co przyspiesza ładowanie stron internetowych.

PNG

Jednymi z głównych zalet PNG jest obsługa przezroczystości oraz bezstratny format plików, co oznacza, że nie tracą one na jakości przy edycji czy kompresji. Warto zaznaczyć, że pliki PNG zazwyczaj mają większy rozmiar od JPEG.

WebP

WebP to nowoczesny format, który oferuje lepszą kompresję niż JPEG i PNG, zachowując jednocześnie wysoką jakość. Jest to jednak mniej popularny format, którego niektóre niszowe przeglądarki mogą jeszcze nie obsługiwać.

5. Stwórz sitemapę dla obrazów

Sitemapy pomagają wyszukiwarkom w lepszym zrozumieniu zawartości strony i jej struktury, dzięki czemu obrazy mogą być lepiej indeksowane oraz wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google Grafika. Sitemapy dla obrazów mogą zawierać informacje o lokalizacji plików graficznych, tytuły, opisy oraz inne metadane, które pomagają algorytmom Google lepiej zrozumieć i ocenić ich zawartość.

Wiemy, jak optymalizować grafiki na stronie – skontaktuj się z nami!

Optymalizacja grafik na stronie to szereg korzyści dla Twojej firmy, które prowadzą do lepszego pozycjonowania w organicznych wynikach wyszukiwania, przyspieszają indeksację i mają pozytywny wpływ na doświadczenia użytkowników.

Szukasz ekspertów, którzy wykonają brudną robotę za Ciebie? Skontaktuj się z zespołem Digital Hill już teraz – nasi specjaliści SEO pomogą Ci zoptymalizować obrazy zgodnie z najnowszymi standardami, aby Twoja strona lub sklep internetowy mogły zdominować konkurencję w wynikach wyszukiwania.

Skontaktuj się z nami

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu) przez administratora - Digital Hill sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, adres: ul. Strzegomska 140A, 54-429 Wrocław, KRS 0000319364, NIP 8942946218 w celu otrzymywania informacji handlowych drogą elektroniczną i telefoniczną. Przysługuje mi prawo dostępu, sprostowania, usunięcia danych oraz ograniczenia ich przetwarzania. Zgoda jest dobrowolna i mogę ją cofnąć w każdej chwili. Przysługuje mi także prawo wglądu do moich danych, ich poprawienia lub usunięcia
Scroll to Top