kobieta przy tablicy

Web design najlepszy pod pozycjonowanie strony

Według raportu przedstawionego przez Senuto – twórców narzędzi do SEO i planowania treści, w 2020 roku w Polsce powstało co najmniej 6370 nowych sklepów e-commerce. Nie dziwi więc fakt, że coraz trudniej wyróżnić się na rynku nie tylko, jeśli chodzi o pozycję w wyszukiwarce, ale również wygląd i zawartość strony. Aby zwiększyć świadomość marki w internecie, a tym samym podkręcić sprzedaż, niezbędna jest wspólna misja specjalistów web design i SEO.

Czym jest optymalizacja strony?

Optymalizacja strony to szereg działań mających na celu dostosowanie witryny do potrzeb i wymogów użytkownika, a także wyszukiwarki Google. Optymalizacja toruje drogę do pozycjonowania – dzięki niej strona działa szybciej oraz lepiej odpowiada na zapytania internautów.
SEO (ang. Search Engine Optimization) to w dosłownym tłumaczeniu optymalizacja pod silnik wyszukiwarki. Proces ten jest zorientowany na przygotowanie witryny w taki sposób, aby jak najskuteczniej udzielała konkretnych odpowiedzi użytkownikom i działała w zgodzie z algorytmem wyszukiwarki. Na SEO składa się m.in.:

 • dobór właściwych słów kluczowych,
 • implementacja treści,
 • poprawa struktury witryny (np. architektura informacji czy zmiana elementów nawigacyjnych),
 • wdrożenie linkowania wewnętrznego, czyli rozmieszczenie w różnych miejscach w witrynie odnośników do innych zakładek na tej stronie,
 • przyspieszenie prędkości ładowania witryny,
 • poprawa elementów mobilnych.

osoby w biurze

Pozycjonowanie strony to wielotorowy, wymagający czasu proces, który dotyczy zarówno działań wizualnych, jak i technicznych – niewidocznych dla oka. Wszystkie te aspekty wpływają bowiem na tzw. UX (ang. user experience, czyli doświadczenie użytkownika), a tym samym na lepsze pozycje w Google.

Jakie znaczenie ma web design dla Twoich klientów?

Web design (z angielskiego projektowanie stron internetowych) to szereg czynności, które mają na celu rozplanowanie, zaprojektowanie i wdrożenie witryny internetowej. Określenie to obejmuje zatem swoim zasięgiem całościowy proces pozwalający na stworzenie strony i wprawienie jej w ruch.

Kreacje stron www powinny nie tylko zachwycać niebanalnym designem, ale przede wszystkim intuicyjnością i użytecznością. Web designer musi zwrócić szczególną uwagę na:

 • nawigację witryny,
 • interaktywność,
 • kontent, czyli zawartość merytoryczną strony.

Jak web design wpływa na pozycjonowanie strony?

Czego użytkownicy szukają po wejściu na stronę? Konkretów, odpowiedzi na zadane pytanie i szybkiego rozwiązania problemu. Jeżeli strona jest chaotyczna, internauci szybko zamkną kartę przeglądarki, co jest jasnym sygnałem dla algorytmów Google – użytkownik negatywnie ocenił stronę, więc nie warto pokazywać jej wysoko w wyszukiwaniach. Jakie elementy wpływają na zły user experience?

 • przestarzałe czcionki bądź zbyt mały, źle widoczny font,
 • powtarzalny design, brak wyróżników kolorystycznych,
 • długi czas ładowania strony,
 • brak menu lub stopki,
 • zły, nieintuicyjny układ strony, który utrudnia nawigację,
 • muzyka w tle,
 • brak konkretnych, wyszukiwanych informacji w widocznym miejscu,
 • niedostosowanie strony do wersji mobilnej,
 • nachalne, wyskakujące banery reklamowe.

laptop z google

Każdy z tych elementów zwiększa bounce rate, czyli współczynnik odrzuceń. Określenie to odnosi się do procenta osób, które przejrzały jedną stronę na naszej witrynie i nie weszły na stronę główną czy w dodatkową zakładkę.
Jak zatem widzimy, tworząc witrynę, należy pamiętać zarówno o technicznych zabiegach pozycjonujących, które są konikiem specjalistów SEO, jak i wysokiej jakości designie, czyli pola działania projektantów stron.

Czy wiesz, jak połączyć działania SEO i web design?

spotkanie osób w biurze

Coraz większą rolę w tworzeniu stron internetowych ma UX, czyli doświadczenie użytkownika. Internauci wyznaczają trendy w designie i stają się coraz bardziej bezkompromisowi, jeśli chodzi o użyteczność witryn. Skuteczne działania z zakresu SEO i web design wymagają połączenia kompetencji specjalistów z różnych dziedzin, którzy przetestowali swoją wiedzę w praktyce. Dzięki temu wiedzą, jak stworzyć atrakcyjną dla odbiorców stronę i utrzymać ją na wysokich pozycjach w wyszukiwarce Google.
Chcesz docierać do nowych grup odbiorczych i podkręcić sprzedaż dzięki połączonej misji specjalistów SEO i web designerów? Zgłoś się do Digital Hill – wspólnie zatroszczymy się o atencję Twoich przyszłych klientów i wyprzedzimy ich potrzeby.

Skontaktuj się z nami

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

hello@digitalhill.pl
+48 71 757 50 56

lub bezpośrednio:
Magdalena Pawelec / Managing Partner
tel. +48 603 554 771
e-mail: magdalena.pawelec@digitalhill.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu) przez administratora - Digital Hill sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, adres: ul. Strzegomska 140A, 54-429 Wrocław, KRS 0000319364, NIP 8942946218 w celu otrzymywania informacji handlowych drogą elektroniczną i telefoniczną. Przysługuje mi prawo dostępu, sprostowania, usunięcia danych oraz ograniczenia ich przetwarzania. Zgoda jest dobrowolna i mogę ją cofnąć w każdej chwili. Przysługuje mi także prawo wglądu do moich danych, ich poprawienia lub usunięcia
Scroll to Top