Sklep internetowy – ile kosztuje prowadzenie handlu w sieci?

Prowadzenie sklepu internetowego stało się w ostatnich latach bardzo popularnym sposobem na własny biznes. Mimo to, wciąż wielu przedsiębiorców rozważa migrację swoich produktów z tradycyjnych kanałów sprzedaży do tych wirtualnych, których posiadanie to przecież bardzo dużo zalet, zarówno dla obecnego już na rynku, jak i nowo powstającego przedsiębiorstwa. Zastanawiasz się nad rozwojem i chcesz, aby jego kierunkiem był internet? A może nie prowadzisz jeszcze działalności, ale od jakiegoś czasu intensywnie myślisz o starcie w rynku eCommerce? Bez względu na motywy, na pewno przychodzi Ci na myśl podstawowe pytanie – ile to właściwie będzie mnie kosztować? Postaramy się przybliżyć podstawowe koszty, które trzeba wziąć pod uwagę. 

W zależności od wstępnych założeń i potrzeb, część wydatków można zaoszczędzić. Przyjmujemy jednak, że poszczególne usługi sprawdzają się lepiej w wersjach płatnych lub prędzej czy później Twoje potrzeby rozwiną się na tyle, że trzeba będzie rozszerzyć narzędzia z wersji podstawowych do bardziej zaawansowanych. 

Platforma, domena, hosting… czyli co musisz mieć na start

Dobra domena, czyli atrakcyjna nazwa dla Twojego sklepu ma bardzo duże znaczenie w jego dalszym rozwoju. Roczny koszt użytkowania danej domeny zależy od jej długości, zakończenia (.com, .pl a może coś jeszcze innego?) i może się wahać od paru złotówek do ponad 100. Do tego należy również doliczyć koszty związane z hostingiem – nieco większe, jednak rocznie nie powinny przekroczyć 500 zł. Bardzo ważną decyzją do podjęcia będzie również ta związana z platformą, o którą oprzemy nasz sklep. Możliwości jest wiele, jedna z nich to tzw. sklep internetowy z abonamentem. Usługa ta to nic innego jak wynajęcie od dostawcy gotowego rozwiązania, “silnika” sklepu. W zależności od dostawcy, opłaty te się różnią się, warto jednak pamiętać, że pierwszy rok współpracy jest na ogół okresem promocyjnym i przy podjęciu decyzji, należy wziąć pod uwagę opłaty przewidywane na kolejne lata. Rozwiązanie to ma plusy i minusy. Istotną wadą będzie na pewno fakt, że sklep, w którym będziesz handlować będzie niejako wynajmowany i w razie potrzeby przeniesienia go, na przykład, na inny silnik – może okazać się to kłopotliwe.

Niewątpliwym plusem jest jednak wachlarz usług wchodzących w obsługę, np. stała pomoc techniczna, wsparcie związane z optymalizacją sklepu, a dodatkowo niekiedy nawet pomoc w zakresie organizacji wysyłek. Alternatywą dla gotowego silnika będzie zaprojektowanie i wykonanie serwisu idealnie pod swoje potrzeby. Przedsięwzięcie takie jednak wymaga stosunkowo dużej inwestycji. Za wykonanie serwisu przez profesjonalną firmę możesz zapłacić od parudziesięciu do, nawet, kilkuset tysięcy złotych. 

Content, content i… content

Bez względu na to czy decydujesz się na wersję abonamentową, czy stawiasz serwis na dedykowanym CMS, po konfiguracji otrzymasz funkcjonalny i spójny graficznie sklep. Czegoś jednak będzie w nim brakować – produktów, kategorii, zdjęć, opisów… Wszystkie te elementy są podstawą skutecznej sprzedaży i atrakcyjnego, przyciągającego klientów sklepu.

Elementy, na których należy się skupić to baza zdjęć produktowych (czy dostarczy je producent? Jeśli nie – przydałaby się sesja z prawdziwego zdarzenia). Stworzenie przekonujących i atrakcyjnych z punktu widzenia klienta opisów to też dużo pracy (będziesz w stanie wykonać ją sam? Jeśli nie – przydałby się doświadczony copywriter). Kolejnym, wymagającym redakcji elementem będą: regulamin sklepu, FAQ, polityka prywatności, wszelkie treści związane z RODO.

 

W kolejnych krokach…

Samo stworzenie i uzupełnienie oferty w sklepie to dopiero początek. Teraz trzeba skupić się na obsłudze oraz administracji strony. Administracja wymaga systematyczności i tę pracę możesz jednak zlecić zewnętrznym firmom (jeśli nie posiadasz jej w pakiecie swojego abonamentu*). Dla każdego przedsiębiorcy będzie bardzo ważne, aby w sklepie… coś się działo. Czyli – aby był ruch, klienci i sprzedaż. Jak promować sklep internetowy? E-marketing to to cały ocean różnych możliwości. A jak wiadomo, nowym sklepom często ciężko przebić się przez konkurencję, dlatego warto zainwestować czas (i pieniądze) w kampanię marketingową online, która pomoże wypromować sklep. Mogą to być działania związane z promocją w Social Media, kampaniami Google Ads. Można też przyjrzeć się stronie i zoptymalizować ją pod kątem SEO. Najlepiej jednak wykonywać wszystkie te działania równolegle – aby zapewnić sobie skuteczną reklamę i mocne wejście na rynek. 

Pozycjonowanie sklepów internetowych – zobacz!

Ile to wszystko będzie mnie kosztować?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej i optymalnej odpowiedzi. Całkowity koszt prowadzenia sklepu zależy w dużej mierze od rozwiązań, jakie uznasz za najlepsze i Twoich indywidualnych preferencji. A biorąc pod uwagę wszelkie dodatkowe koszty związane z prowadzeniem działalności (na przykład logistyka, czy utrzymanie pracowników) okazuje się, że ostateczna wycena staje się praktycznie niemożliwa do wskazania. Jedno jest pewne – w miarę rozwoju można zawsze zainwestować dodatkowe środki dywersyfikując miejsca sprzedaży w sieci (integracja np. ze sklepem Facebook lub sklepem Google), promujące Twoje usługi wśród nowych klientów (e-marketing) lub wdrażając usprawnienia. 

Zobacz też: kampanie Facebook Ads.

Skontaktuj się z nami

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu) przez administratora - Digital Hill sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, adres: ul. Strzegomska 140A, 54-429 Wrocław, KRS 0000319364, NIP 8942946218 w celu otrzymywania informacji handlowych drogą elektroniczną i telefoniczną. Przysługuje mi prawo dostępu, sprostowania, usunięcia danych oraz ograniczenia ich przetwarzania. Zgoda jest dobrowolna i mogę ją cofnąć w każdej chwili. Przysługuje mi także prawo wglądu do moich danych, ich poprawienia lub usunięcia
Scroll to Top