PodSEMowanie miesiąca – 09.2016

Google AdWords to narzędzie, które ewoluuje wyjątkowo szybko. Każdy kolejny miesiąc przynosi nowe funkcjonalności, możliwości reklamy czy narzędzia do raportowania. Specjaliści SEM w Digital Hill zawsze trzymają rękę na pulsie – stąd począwszy od września 2016 roku zaczynamy cykl artykułów comiesięcznie podsumowujących zmiany w zakresie SEM. Zapraszamy na premierę PodSEMowania miesiąca.

Uniwersalne kampanie promujące aplikacje

Rynek mobilny rośnie w siłę. Koncepcja mobile-first wysuwa się na pierwszy plan w całym obszarze rozwiązań IT, a reklama musi aktywnie na te zmiany reagować. Zgodnie z tymi tendencjami AdWords wprowadza funkcjonalności przystosowane stricte do promocji oprogramowania na urządzenia przenośne.

Uniwersalne kampanie promujące aplikacje, to proste rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko i skutecznie trafić do potencjalnych użytkowników aplikacji na Androida lub iOS. Dzięki nowego typu kampaniom możemy promować aplikacje w sztandarowych usługach Google (wyszukiwarce, sieci reklamowej, Google Play i na You Tube) bez żmudnego projektowania dedykowanych reklam. Zamiast typowych dla większości kampanii AdWords procedur, uniwersalna kampania promująca aplikację wymaga od nas tylko wskazania konkretnej aplikacji mobilnej z określonej platformy (Google Play lub Apple App Store), zaproponowania tekstu reklamy, opcjonalnie dodania własnych grafik czy filmu, określenia stawki początkowej i budżetu oraz informacji o językach i lokalizacjach

Reszta należy już do systemu AdWords, który będzie dynamicznie generował reklamy na podstawie informacji pobranych z platformy i wprowadzonych przez nas danych oraz automatycznie ustali kierowanie i będzie optymalizował stawki według preferowanego przez nas  modelu. W tym zakresie mamy do wyboru dwa cele: pozyskiwanie nowych użytkowników aplikacji lub pozyskiwanie tych nowych użytkowników, którzy prawdopodobnie wykonają określone przez nas działania w aplikacji. Celem może być zatem albo instalacja samego oprogramowania, albo konkretne czynności w jej obrębie śledzone jako konwersje.

Jak widać więc, jedną z największych zalet nowego typu kampanii promujących aplikacje jest uproszczony sposób ich tworzenia; nie ma potrzeby dodawania konkretnych słów kluczowych, miejsc docelowych czy filmów, w których reklamy mają być wyświetlane, a nawet tworzenia grup reklam – cała kampania może stanowić jednocześnie grupę reklam. Czeka nas też mniej pracy czysto optymalizacyjnej – oczywiście należy pamiętać, że żadna kampania nie odniesie sukcesu pozostawiona sama sobie, ale w przypadku uniwersalnych kampanii promujących aplikacje system AdWords w założeniu będzie sam dążył do maksymalizacji realizacji naszych celów, wyszukując miejsca docelowe o największym potencjale i odpowiednio dostosowując stawki.

Więcej na w artykule pomocy Google AdWords.

Automatyczne śledzenie konwersji w aplikacjach na Androida

Nie tylko dedykowane kampanie, ale również sposoby mierzenia skuteczności w kontekście mobile to obszary, na których ostatnio skupia się Google. Już od maja tego roku możemy połączyć nasze konto AdWords z Firebase, by łatwiej zarządzać konwersjami w aplikacjach, a we wrześniu zautomatyzowano zliczanie zakupów dokonanych w aplikacji na system Android po kliknięciu w reklamę.

Zwolenników upraszczania procedur ucieszy fakt, że nie ma w tym przypadku potrzeby dodawania kodu do aplikacji – wartość zakupu jest automatycznie rejestrowana jako wartość konwersji. Podczas konfiguracji możemy wybrać opcję zliczania każdej konwersji lub tylko jednej na kliknięcie w reklamę, a także czas, w jakim chcemy śledzić konwersję po kliknięciu reklamę (od tygodnia do 90 dni). Funkcja automatycznego śledzenia zakupów dotyczy tylko aplikacji na Androida, które stosują model rozliczeń w aplikacji.

Interesuje ciebie śledzenie konwersji w aplikacjach mobilnych za pomocą Firebase. Koniecznie sprawdź artykuł pomocy w Google AdWords.

Grupy kampanii i cele skuteczności

Od teraz możemy porównywać kampanie klasyfikując je według celów marketingowych i definiując dla takich grup docelowe wartości określające ich skuteczność. Grupy kampanii z przypisanymi im celami skuteczności to propozycja spojrzenia z nieco innej perspektywy na efektywność naszych działań w AdWords.

Grupę kampanii tworzymy kierując się wspólnymi wskaźnikami skuteczności, po czym przypisujemy jej konkretny cel. Mamy do wyboru dwa rodzaje celów skuteczności grup kampanii: cele wyznaczane na podstawie konwersji (cel konwersji, czyli łączna liczba konwersji jaką chcemy uzyskać w określonym zakresie dat, docelowy średni koszt pozyskania lub docelowe wydatki w grupie kampanii w określonym czasie) albo pozyskanego ruchu (docelowe CPC, łączna liczba kliknięć w danym zakresie czasu, docelowe wydatki w grupie kampanii w określonym czasie).

O szczegółach realizacji wybranych celów dowiemy się weryfikując stan celu skuteczności – system AdWords szacuje prawdopodobieństwo osiągnięcia założonych wyników lub informuje, czy w określonym zakresie czasu wartości docelowe zostały osiągnięte.

Bieżąca ocena efektywności na podstawie celów skuteczności grup reklam, to ciekawy sposób na rozszerzenie obrazu naszych kampanii – nie tylko w odniesieniu do obecnego ich stanu, ale też traktowanego jako pomoc w prognozowaniu przyszłych działań. Dzięki tej wiedzy możemy modyfikować ustawienia kampanii w taki sposób, by zwiększyć prawdopodobieństwo spełnienia wyznaczonych założeń – to szansa na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie potencjału reklam AdWords.

Zobacz jak możesz ustawić cel skuteczności kampanii na: https://support.google.com/adwords/answer/6393275?hl=pl

Deadline na reklamy rozszerzone przesunięty do 31 stycznia 2017

Rozszerzone reklamy (ETA), dostępne już dla wszystkich reklamodawców, stanowią sporą rewolucję w AdWords. Większa widoczność, zarówno w obszarze desktop, jak i mobile, możliwość zamieszczenia większej ilości treści oraz związane z atrakcyjnością tych form reklamowych wyższe CTR-y to argumenty, które szybko przekonały specjalistów do wprowadzenia zmian w kampaniach.

Najwięcej skorzystali na ETA ci reklamodawcy, którzy zareagowali jako pierwsi, wyróżniając się na tle konkurencji; jednak całkowite zastąpienie starego typu reklam nowymi, zwłaszcza w bardzo rozbudowanych kampaniach, nie mogło odbyć się z dnia na dzień. Dla tych reklamodawców, którym ustalony przez Google deadline dla wprowadzania i edytowania dotychczasowych form reklam (26 października) spędzał sen z oczu, dobrą wiadomością może okazać się przesunięcie cezury na 31 stycznia 2017.

Specjaliści powinni jednak traktować tę datę jako czystą formalność i zabrać się do pracy nad wprowadzaniem expanded ads jak najszybciej. Tym bardziej, że uaktualniony do ostatniej wersji (11.5) edytor AdWords umożliwia już pełną ich obsługę.

Nowe raporty i testy porównawcze atrybucji na różnych urządzeniach

Zjawisko Mobile Armagedon funkcjonuje. Obecnie coraz więcej reklamodawców dostrzega znaczenie optymalizacji serwisów pod kątem urządzeń mobilnych i pojawiania się z odpowiednim komunikatem na popularnych smartfonach czy pozostałych urządzeniach mobilnych.

Idąc za potrzebą reklamodawców i możliwością śledzenia konwersji na różnych urządzeniach zespół Google wprowadza nową funkcjonalność w postaci 3 dodatkowych raportów:

  • Monitorowanie aktywności na różnych urządzeniach – w zakładce Urządzenia
  • Przy pomocy raportu Urządzenia wspomagające będziemy mogli dostosować stawki na urządzenia mobilne i weryfikować wskaźnik wspomagania w konwersji na różne urządzenia.
  • Dzięki Ścieżkom urządzeń sprawdzimy jaka była kolejność urządzeń użytkownika, który korzysta z co najmniej dwóch urządzeń.

Powyższe raporty z pewnością będą wsparciem w dostosowaniu strategii kampanii AdWords na urządzenia mobilne.

Poznaj nowe raporty w artykule na blogu Google AdWords.

Możliwość dostosowania stawek na Tablety

Jak dotąd nie było to możliwe, jednak zespół Google wprowadził możliwość dostosowania stawek na Tablety. Jeśli zależy nam na precyzyjnym ustaleniu strategii widoczności reklam na urządzeniach mobilnych warto uwzględnić właśnie Tablety. Patrząc na to jak wzrasta liczba użytkowników korzystających z tego urządzenia dostosowanie stawek w przypadku wielu kampanii będzie korzystne.

Nie wiesz jak dostosować stawki na urządzenia mobilne. Wystarczy wykorzystać proste równanie:

Współczynnik konwersji z urządzenia mobilnego/współczynnik konwersji dla reklamy na komputer-1

Wartość procentowa to ustawienie dostosowania stawek mobilnych. Ważne, aby uwzględnić w danych przy najmniej 90 dni i 20 konwersji na różne urządzenia.

Skontaktuj się z nami

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu) przez administratora - Digital Hill sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, adres: ul. Strzegomska 140A, 54-429 Wrocław, KRS 0000319364, NIP 8942946218 w celu otrzymywania informacji handlowych drogą elektroniczną i telefoniczną. Przysługuje mi prawo dostępu, sprostowania, usunięcia danych oraz ograniczenia ich przetwarzania. Zgoda jest dobrowolna i mogę ją cofnąć w każdej chwili. Przysługuje mi także prawo wglądu do moich danych, ich poprawienia lub usunięcia
Scroll to Top