Jak zaprojektować optymalną Architekturę informacji (IA)?

Czy natrafiłeś kiedyś na sklep internetowy, który miał tak nieprzejrzystą strukturę kategorii, że miałeś ochotę od razu opuścić stronę? Czy zastanawiałeś się, dlaczego jest tak, że w jednym sklepie szybko znajdujesz to, co Cię interesuje, a przez inny musisz przedzierać się powoli i mozolnie niczym w kolejce po Świeżaki w Biedronce? Jeśli tak, czytaj dalej.

Definicja

Pojęcie architektury informacji (z ang. information architecture, w skrócie IA) bywa różnie rozumiane, w zależności od branży, która się nim posługuje. W kontekście SEO, IA to nauka i sztuka organizowania informacji, treści, nawigacji oraz funkcjonalności witryny internetowej w sposób możliwie najbardziej przystępny dla ludzi oraz robotów indeksujących. Brzmi zawile? W rzeczywistości poukładanie informacji w sposób przejrzysty wymaga bardziej czasu i precyzji myślenia niż jakichś wyjątkowych zdolności. Wysiłek włożony w ten proces przynosi jednak wymierne korzyści biznesowe. W jaki sposób?

IA jako czynnik rankujący

IA jest jednym ze składników algorytmu wyszukiwania i pozwala botom zrozumieć zależności między obiektami. Dobrze zorganizowane w kategoriach treści/produkty są oceniane jako bardziej wartościowe. Wyszukiwarki świetnie radzą sobie z rozpoznawaniem typowych wzorców architektury, dlatego warto sięgać po znane i sprawdzone metody organizowania informacji. Duże znaczenie będą miały decyzje podjęte już na etapie planowania witryny.

Wybór technologii a architektura informacji

Wybór technologii wpłynie na sprawność dokonywania zmian w Twojej witrynie w przyszłości. Pewne rozwiązania mogą wiele ułatwić, z kolei inne – zaszkodzić. Jeśli postawimy na platformę, która uniemożliwia ingerencję w podstawowe z punktu widzenia SEO metatagi, takie jak title czy meta name=”description”, skażemy się na wirtualną banicję i przymusową absencję w SERPach. Co konkretnie powinniśmy wziąć pod uwagę, by tego uniknąć?

Dynamiczne adresy URL

Nie wdając się w szczegóły, warto wybrać platformę do zarządzania treścią (CMS), która nie będzie generowała zbyt wielu niezrozumiałych złożeń w adresie URL (np. domena.pl/search?ga=CoSieStalo&dkflFjad6sk7lfawer2df) oraz umożliwi ich zkanonikalizowanie zgodnie z wytycznymi Google dla webmasterów.

Technologia flash

Flash to przestarzała technologia. Często teksty i odnośniki zaimplementowane w tej technologii nie są zauważane przez roboty indeksujące, dlatego lepiej się ich wystrzegać.

Przekierowania

Niektóre systemy CMS domyślnie używają przekierowania 302, które w założeniu miały służyć za przekierowanie TYMCZASOWE, w związku z tym nie przekazują wartości PageRank. Z perspektywy SEO jest to bardzo niekorzystne zjawisko, które może obniżyć zaufanie dla naszej strony.

O ile nie mamy do czynienia z naprawdę specyficznymi wymaganiami i nie stoimy przed koniecznością implementacji bardzo nietypowych funkcjonalności, lepiej postawić na platformy ogólnodostępne, takie jak WordPress, Presta czy Magento. Zazwyczaj są one dobrze przygotowane pod SEO albo oferują moduły pozwalające na sprawne radzenie sobie z optymalizacją.   

Kwestie strukturalne a architektura informacji

Struktura linków, podobnie jak struktura kategorii, ma istotne znaczenie dla późniejszego rozwoju witryny.

Jak roboty widzą Twoją stronę?

Roboty indeksujące nie widzą strony tak samo jak ludzie. Z przyczyn oczywistych nie mogą zatem zwracać uwagi na te same czynniki/wyróżniki jakości, co użytkownicy. Od wielu lat „crawl boty” analizują różne aspekty struktury linków, by móc dokonywać oceny zaufania. Potrzebujemy zatem hierarchii, która pozwoli ludziom (oraz botom) odwiedzającym witrynę szybko odnaleźć interesującą ich treść.

Podstawowe pryncypia mówią, że:

  •        Użytkownik powinien mieć możliwość łatwego dotarcia do interesujących go zasobów witryny przy pomocy jak najmniejszej liczby kliknięć. Chociaż mówi się o „zasadzie trzech kliknięć”, nie należy popadać w dogmatyzm i sztywno trzymać się tej reguły. Zawsze kierujmy się interesem użytkownika.
  •        Na pojedynczej stronie nie powinno się umieszczać więcej niż 100 odnośników. Co prawda roboty indeksujące sieć mają ogromne zasoby, ale lepiej im pomagać, niż przeszkadzać.
  •        Przepływ informacji ze strony głównej do strony kategorii i podkategorii powinien być płynny.

No dobrze, i co dalej?

Świetne wskazówki na temat przygotowywania architektury podaje książka „SEO czyli sztuka optymalizacji witryn dla wyszukiwarek”, którą powinien znać każdy specjalista SEO. Według nich, proces projektowania architektury powinien wyglądać mniej więcej tak:

  1. Zaczynamy od stworzenia nawigacji w górnej części strony, gdzie znajdą się linki do najważniejszych kategorii treści.
  2. Następnie organizujemy treści w odwróconej hierarchii, od najbardziej szczegółowej zawartości u dołu, po struktury obejmujące większe całości.
  3. Gdy mamy już dół hierarchii, pora na stworzenie kategorii drugiego poziomu. Niekiedy nie jest to potrzebne, np. gdy prowadzimy bloga, powinien nam wystarczyć tylko jeden poziom.
  4. Teraz kategorie pierwszego poziomu. Sprawdźmy czy potrzebujesz słów generycznych, czyli ogólnych nazw kategorii (zazwyczaj jednowyrazowych), takich jak krzesła, fotele czy raczej nazw bardziej sprecyzowanych, jak: krzesła biurowe albo fotele wypoczynkowe.
  5. Nie zapomnij o takich stronach jak „o nas” i „kontakt”. Użytkownicy są do nich przyzwyczajeni i grzechem jest nie uwzględnić ich na stronie.

Gotowy szablon, z którego możesz skorzystać, przygotowałem dla Ciebie poniżej:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1OhYHOhVOHb38zWBLz-34RdnGE_PC06yohYwepJhuB24/edit?usp=sharing

Architektura horyzontalna

Jeżeli zależy nam na przystępności witryny, powinniśmy postawić na architekturę horyzontalną (płaską), to znaczy taką, w której można uzyskać dostęp do wszystkich podstron w maksymalnie kilku kliknięciach. Wynika to z przynajmniej dwóch przesłanek. Po pierwsze, łatwość indeksowania –  roboty mają określony budżet na skanowanie Twojej witryny. Jeśli podstrony są blisko strony głównej, mamy większą szansę, że zostaną odkryte i zaindeksowane. Po drugie przystępność – zwyczajnie łatwiej jest kliknąć trzy, cztery razy niż dziesięć.

Problemy stronicowania

Stronicowanie, czyli równomierny rozkład treści na wiele podstron, sprawia, że witryna jest milsza dla oka. Lepiej jest podzielić ogromną listę produktów lub postów na kilka podstron. Użytkownicy są przyzwyczajeni do takiego rozwiązania i jest ono stosowane przez wielu twórców stron. Z perspektywy SEO rodzi to jednak kilka problemów, takich jak niskiej jakości strony z duplikatami czy kanibalizacja słów kluczowych. Rozwiązujemy je przy użyciu takich atrybutów jak rel=”next” i rel=”prev”, które wskazują wyszukiwarce sekwencję stron. Dzięki temu nie będzie musiała indeksować wszystkich podstron, a w wynikach wyszukiwania wyświetli tylko jedną z nich (najczęściej pierwszą). Innym sposobem jest stworzenie (oprócz stronicowania) dodatkowej, jednej strony z całą treścią oraz umieszczenie na pozostałych stronach stronicowania atrybutu rel=”canonical”.

Jak zaprojektować nawigację?

W przypadku nawigacji, podobnie jak w kwestii architektury, warto być konserwatystą. Użytkownicy są przyzwyczajeni do pewnych rozwiązań i bezwiednie zwracają uwagę na ich obecność. Kluczowe stają się takie elementy jak nawigacja okruszkowa (wraz z różnymi wariantami), tzw. lista rozwijalna oraz wewnętrzna wyszukiwarka. Omówię pokrótce każde z nich.

Nawigacja okruszkowa

Okruszki chleba, jak inaczej nazywa się nawigację okruszkową (z ang. breadcrumbs), to jedna z najpopularniejszych technik nawigacyjnych spotykanych w interfejsach. Świetnie sprawdza się nie tylko w pozycjonowaniu sklepów, ale również na blogach, a nawet w rozbudowanych aplikacjach webowych i mobilnych. Głównym zadaniem tego typu nawigacji jest wskazanie użytkownikowi aktualnej lokalizacji w strukturze strony. Zawiera też odnośniki do poprzedniej lokalizacji oraz często strony głównej, dzięki czemu użytkownik zawsze wie, gdzie się znalazł i łatwo może wrócić do poprzedniego miejsca. Tak wygląda typowa nawigacja okruszkowa:

Co ciekawe, niektórzy twórcy witryn wzbogacają tę nawigację umieszczając w niej dodatkowe odnośniki, np. do podkategorii. Z tego rozwiązania korzystają morele.net:

Lista rozwijalna

Lista rozwijalna (ang. drop-down list, drop-down menu) to rozwiązanie tak stare jak internet (czyli dość młode). Dzięki niej nie musimy przeklikiwać poszczególnych kategorii, tylko otrzymujemy do nich dostęp już na poziomie menu. Za doskonały przykład realizacji ponownie może posłużyć sklep RTV Euro AGD:

Wewnętrzna wyszukiwarka

Z perspektywy SEO, wewnętrzna wyszukiwarka jest najmniej przydatna (Google to wyszukiwarka, która nie przepada za konkurencją), jednak z perspektywy użytkownika to rzecz niemal niezbędna. Dobrą praktyką jest implementacja wewnętrznej wyszukiwarki razem z nawigacją okruszkową oraz super menu. Dzięki temu, użytkownik zyska wybór i będzie mógł poruszać się po naszej witrynie w zgodzie z własnymi preferencjami.

Podsumowanie

Podsumowując, inteligentnie zaprojektowana architektura witryny pozwoli naszej stronie pojawiać się wyżej w organicznych wynikach wyszukiwania. Powinniśmy zwrócić uwagę na takie aspekty witryny jak dobry, elastyczny i dopasowany do zmiennych warunków środowiskowych CMS, płaską architekturę, pozwalającą łatwo dostać się do interesujących użytkownika zasobów, inteligentną, skonstruowaną oddolnie hierarchię kategorii, intuicyjną nawigację oraz wyeliminować ewentualne problemy związane ze stronicowaniem, duplikacją treści i przekierowaniami.

Skontaktuj się z nami

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu) przez administratora - Digital Hill sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, adres: ul. Strzegomska 140A, 54-429 Wrocław, KRS 0000319364, NIP 8942946218 w celu otrzymywania informacji handlowych drogą elektroniczną i telefoniczną. Przysługuje mi prawo dostępu, sprostowania, usunięcia danych oraz ograniczenia ich przetwarzania. Zgoda jest dobrowolna i mogę ją cofnąć w każdej chwili. Przysługuje mi także prawo wglądu do moich danych, ich poprawienia lub usunięcia
Scroll to Top