głowa kobiety w birecie odwrócona tyłem do obiektywu

SEO w branży edukacyjnej – poradnik 

Wydaje się, że działania SEO jeszcze nigdy nie były tak ważne dla branży edukacyjnej. Skąd ta teza? Wcześniej był to również istotny element strategii marketingowej, ale często niedoceniany lub nie do końca prawidłowo praktykowany. Wraz z przejściem edukacji do sfery online, orientacja na marketing internetowy (w tym działania SEO) jest wręcz obowiązkiem. Zobacz, jak zadbać o SEO w branży edukacyjnej. 

Jak skutecznie pozycjonować?

Jakkolwiek kuszące byłoby napisanie instrukcji skutecznego pozycjonowania, musimy pamiętać o tym, że specyfika każdej branży jest inna. Zatem zanim specjalista przystąpi do działań SEO, konieczna jest analiza modelu biznesowego i potrzeb klienta. Z analizy Gemiusa wynika, że blisko 97% użytkowników polskiego Internetu korzysta z wyszukiwarki Google. Wśród nich znajdują się uczniowie, studenci i osoby, które chcąc się rozwijać, poszukują interesujących ich kierunków studiów podyplomowych i szkoleń. Google ceni edukacyjne i naukowe treści. Z tego względu placówki edukacyjne mają duże szanse na zdobycie dodatkowych punktów u Google za standard E-A-T. Oferta instytucji naukowych (w szczególności w obszarze studiów podyplomowych) jest w Polsce niezwykle konkurencyjna, co oznacza, że walka o wysokie pozycje na liście wyników wyszukiwania Google jest również zaciekła. Skoro już wiesz, że pozycjonowanie Twojej strony w sieci jest obowiązkiem, dowiedz się, jak to robić skutecznie. Oto kilka podstawowych działań SEO:

Przeprowadź analizę słów kluczowych i zadbaj o ich dobór 

Dobrze wykonana analiza fraz kluczowych jest pierwszym krokiem w drodze do sukcesu późniejszych działań SEO. Słowa kluczowe są wpisywane przez użytkowników w pasku wyszukiwarki w celu znalezienia konkretnego produktu, usługi lub informacji. Np.

wyniki wyszukiwania w Google

Przy doborze fraz kluczowych pamiętaj zawsze o swojej grupie docelowej, zastanów się kto ma być odbiorcą Twoich treści: uczeń ostatnich klas liceum/technikum, osoby, które chcą się przebranżowić, szukają studiów podyplomowych czy absolwent studiów licencjackich/inżynierskich.

Jak najprościej poszukać i dokonać analizy fraz kluczowych? Skorzystaj z darmowego narzędzia Google Keyword Planner.  

Google Keyword Planner
A w kompleksowej analizie pomoże Ci specjalista SEO, który posiada dostęp do bardziej zaawansowanych i często płatnych narzędzi. Dzięki temu Twój plan fraz kluczowych będzie precyzyjniejszy i pomoże Ci wykorzystać lukę, której nie zauważyła Twoja konkurencja. 

Jeżeli Twoja oferta edukacyjna skierowana jest do słuchaczy z konkretnej lokalizacji, ważne będzie dla Ciebie też SEO lokalne

Wykonaj audyt SEO 

Zanim zaczniesz pracować nad poprawieniem swoich pozycji w wynikach wyszukiwania, musisz dowiedzieć się, czy występują jakieś problemy z witryną i na czym powinieneś się skupić. Pomaga w tym przeprowadzenie kompleksowego audytu SEO. Będzie to korzystne głównie wtedy, gdy niektóre taktyki SEO będą związane z kwestiami technicznymi, w które zaangażowany jest dział IT. Przeprowadzanie audytów SEO stron edukacyjnych pomaga wykryć problemy wpływające na rankingi i podjąć skuteczne działania.

Podstawowa optymalizacja SEO

Zadbaj o optymalizację podstawowych elementów takich, jak: tagi <title>, opisy meta description, adresy URL, grafiki. Tytuł strony można znaleźć najeżdżając kursorem na kartę:

przykładowy tag title

Tytuł jest bardzo ważny w punktu widzenia SEO, dlatego, że informuje nie tylko użytkowników, ale także roboty crawlujące Google o tym, co znajduje się na danej podstronie. Jest to również okazja do umieszczenia słów kluczowych widocznych w wynikach wyszukiwania.

Opis meta description nie należy do czynników rankingowych Google, jednak dobrze napisany będzie zachęcał użytkownika do kliknięcia i odwiedzenia Twojej strony. 

przykładowy meta description

Nie możemy zapomnieć o przejrzystych i przyjaznych adresach URL, w których również możemy zawrzeć słowo kluczowe. Użytkownik, patrząc na adres URL, powinien wiedzieć, co znajdzie się na stronie, na którą przejedzie po kliknięciu. Np. 

przykładowy url

Jeśli na Twojej stronie znajduje się wiele grafik, należy pamiętać o ich optymalizacji. Przede wszystkim zadbaj o kompresję zdjęć tak, aby strona nie ładowała się zbyt wolno, co skutecznie zniechęca użytkowników do jej odwiedzania. Po drugie, nie zapomnij dodać tekstu alternatywnego (ALT), czyli krótkiego opisu, co znajduje się na danym zdjęciu. Jest to informacja przede wszystkim przeznaczona dla robotów Google, które dzięki temu “odczytają” grafikę.

Pamiętaj również o wydajności swojej witryny i użytkowniku. Nikt nie lubi stron, które działają wolno i nie są wygodne dla odwiedzającego. Często brak optymalizacji w tym obszarze jest powodem niskiej konwersji i wysokiego współczynnika odrzuceń. Jeżeli zauważasz takie symptomy w obrębie swojej witryny, zwróć uwagę na czynniki rankingowe wchodzące w skład Core Web Vitals, które mówią o wydajności danej witryny i wygodzie użytkownika na urządzeniach  mobilnych i desktopowych, czyli: 

 • LCP (z ang. Largest Contentful Paint) – mierzy czas potrzebny do załadowania największego elementu na stronie, powinien wynosić mniej niż 2,5 sekundy, 
 • FID (z ang. First Input Delay) – świadczy o interaktywności witryny, mierzy czas reakcji serwisu na działanie użytkownika, optymalny czas to 100 milisekund
 • CLS (z ang. Cumulative Layout Shift) definiowany jako stabilność wizualna, wskazuje czas ładowania strony do finalnego rozmieszczenia elementów, a także częstotliwość, z jaką użytkownik doświadcza niespodziewanych zmian wizualnych w serwisie; nie powinien wynosić więcej niż 0,1. 

dłonie piszące na laptopie

 

Wypełnij serwis treścią

Content strony internetowej ma obecnie ogromne znaczenie w pozycjonowaniu. Tworząc treści, szczególnie edukacyjne, kieruj się kilkoma zasadami i staraj się, aby były:

 • oryginalne,
 • eksperckie,
 • obszerne,
 • wartościowe,
 • nasycone słowami kluczowymi.

Pamiętaj również o swoim odbiorcy i ofercie. Przedstaw ją w sposób kompleksowy i nie zapomnij o przedstawieniu informacji na temat: sylabusa, kadry, udogodnieniach w obrębie kampusu, ewentualnych kosztach.

Dobrą praktyką jest umieszczenie sekcji blogowej w ramach strony internetowej. Jest to idealne miejsce na publikację dłuższych artykułów i treści tworzonych zgodnie z wytycznymi SEO. A mówimy w końcu o branży edukacyjnej! Kto jak nie właśnie branża edukacyjna powinna zarażać wartościowymi treściami? Dzięki interesującym materiałom więcej osób dotrze do Twojej witryny i zostanie na niej dłużej. Oprócz treści eksperckich, zadbaj również o rozbudowanie oferty pod SEO lokalne. Dobrym przykładem w tym aspekcie jest serwis SWPS: 

przykładowa rozbudowa treści na stronie

Zadbaj o profil linków

Jest to jedno z najważniejszych działań, które mogą skutecznie pomóc Twojej stronie w osiągnięciu wyższych pozycji w wyszukiwarce Google. Zadbaj o to, aby linki zwrotne pochodziły z dobrej jakości źródeł najlepiej tematycznie powiązanych z serwisem, do których prowadzą. Spróbuj znaleźć witryny oferujące porady edukacyjne i opublikuj w nich odpowiednie treści. Wspierać Cię mogą w tym celu również działania buzz marketingowe i artykuły sponsorowane

Strona dostosowana do urządzeń mobilnych

Kolejną rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę, jest stworzenie strony, która będzie dostosowana do urządzeń mobilnych. Ponieważ młode pokolenie w większości korzysta z urządzeń mobilnych częściej niż komputerów stacjonarnych, wraz z wersją desktopową należy stworzyć wersję mobilną. 

Dlaczego wiele instytucji edukacyjnych nie wdraża działań SEO?

Istnieje kilka powodów, dla których uczelnie i uniwersytety nie wybierają SEO dla szkolnictwa wyższego. Oto kilka z nich:

 1. Konkurencja

Większość uczelni woli na swój sposób wykorzystywać strategię marketingową konkurencji. A jeśli stwierdzą, że ich konkurenci nie inwestują w SEO, również niechętnie to robią. Jednym z najlepszych sposobów, aby zrozumieć, jak ważne jest pozycjonowanie dla instytucji edukacyjnych, jest pokazanie uczelni, które stosują działania SEO i cieszą się wyższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania.

 1. Stary sposób myślenia

Chociaż cyfryzacja dotknęła większość dziedzin, nadal istnieją instytucje edukacyjne, które wolą trzymać się utartych schematów. Podczas gdy niektóre uczelnie wyższe wybierają tradycyjny marketing, taki jak reklamy w gazetach i rozpowszechnianie broszur, ulotek, inne uważają, że reklama w ogóle nie jest im potrzebna. Wychodzą z założenia, że studenci, którym zależy na najlepszej placówce edukacyjnej, i tak ją znajdą niezależnie od rodzaju promocji. Nie są jednak gotowi zrozumieć, że w dzisiejszych czasach studenci – młodzi ludzie, korzystający na co dzień z Internetu, są przytłoczeni ilością opcji, kierunków, uczelni. Dlatego szkoły wyższe, które zadbają o swoją widoczność w sieci będą miały większe szanse na bycie wybranymi przez swoich przyszłych studentów. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że przez pandemię większość aktywności przybrało formę on-line. W taki sposób prowadzone są obecnie zajęcia i tak też uczelnie pozyskują swoich studentów.

 1. Przeciążenie działu IT i działu Marketingu

To dział IT instytucji edukacyjnych zajmuje się zazwyczaj zarządzaniem witryną i opracowaniem platformy do marketingu online. W dzisiejszych czasach działy te są przeładowane wieloma innymi zadaniami, więc nie mają czasu na inwestowanie w kampanie SEO czy myślenie o serwisie. Podobnie jest z działami marketingu, które odpowiedzialne są za wiele różnorodnych działań, SEO jest tylko jednym z działań na liście (często bardzo daleko w priorytetach). W rezultacie placówki edukacyjne nie skupiają się na tworzeniu dobrego wizerunku w sieci. W takim wypadku dobrym sposobem na rozpoczęcie działań pozycjonerskich jest powierzenie tego zadania specjalistom SEO, którzy nie tylko przeprowadzą kompleksowy audyt SEO strony, ale także wskażą kierunek pracy w celu uzyskania jak najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.

 1. Posiadanie wielu serwisów 

Wbrew pozorom, witryny instytucji edukacyjnych to często rozbudowane serwisy. Jeżeli uczelnia dysponuje szeroką ofertą edukacyjną, najprawdopodobniej dzieli niektóre działki na osobne witryny, np. posiada stronę ogólną uczelni i dodatkowe dedykowane specjalnym programom, kursom czy studiom podyplomowym. W tym przypadku, każda witryna powinna być poddana osobnym działaniom SEO. Przez mnogość pracy, działania te są trudne do zorganizowania. 

dziewczyny przy laptopach

Czy warto inwestować w pozycjonowanie?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – warto! Jest wiele powodów, dla których powinniśmy inwestować w pozycjonowanie, skupmy się jednak na tych najważniejszych. Marketing internetowy to nie tylko płatne reklamy w wyszukiwarce Google (Google Ads) lub mediach społecznościowych (np. Facebook Ads), to również działania SEO, które podejmowane regularnie i konsekwentnie, przyniosą Twojej stronie długofalowe korzyści. Zdecydowana większość potencjalnych klientów (w naszym wypadku słuchaczy), zaczyna poszukiwania interesujących ich usług od wyszukiwarki internetowej. Dlatego tak ważna jest widoczność Twojej witryny w sieci. Dzięki wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania zyskasz więcej odwiedzin i tym samym zwiększysz szanse na pozyskanie studentów. Odpowiednia strategia SEO pomoże Ci również wyróżnić się na tle dużej konkurencji. Samych uczelni prywatnych i publicznych w Polsce mamy prawie 400 placówek. W każdym roku akademickim, swój pierwszy rok rozpoczyna kilkaset tysięcy nowych studentów – jest o co walczyć 🙂 

Jesteś instytucją edukacyjną i potrzebujesz wsparcia SEO? Odezwij się do nas! 

KONTAKT

Skontaktuj się z nami

About The Author

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu) przez administratora - Digital Hill sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, adres: ul. Strzegomska 140A, 54-429 Wrocław, KRS 0000319364, NIP 8942946218 w celu otrzymywania informacji handlowych drogą elektroniczną i telefoniczną. Przysługuje mi prawo dostępu, sprostowania, usunięcia danych oraz ograniczenia ich przetwarzania. Zgoda jest dobrowolna i mogę ją cofnąć w każdej chwili. Przysługuje mi także prawo wglądu do moich danych, ich poprawienia lub usunięcia
Scroll to Top