ChatGPT okazał się prawdziwym fenomenem, jeszcze bardziej zaostrzając rywalizację rynkową pomiędzy największymi gigantami z branży technologiczno-informatycznej. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie sztuczną inteligencją, firmy Microsoft i OpenAI rozpoczęły pracę nad projektem, którego owoc stanowi innowacyjny asystent cyfrowy – Microsoft 365 Copilot. Czym jest funkcja Copilot i w jaki sposób można uzyskać do niej dostęp? Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu.
W jaki sposób Business Chat zautomatyzuje czasochłonne zadania biurowe?
Działanie innowacyjnego Microsoft 365 Copilot opierać będzie się na współpracy trzech podstawowych technologii: aplikacji pakietu Microsoft Office, danych biznesowych Microsoft Graph oraz tzw. Large Language Model, które wygenerują aktualizację statusu przeprowadzanych działań na podstawie informacji zawartych w dokumentach tekstowych, prezentacjach, mailach, kalendarzu czy firmowym komunikatorze.
Business Chat, działający w ramach pakietu Microsoft 365 Copilot, będzie więc pełnił funkcję inteligentnego asystenta, który wykona polecenia wydawane w języku naturalnym. Należy jednocześnie dodać, że czatbot wpłynie nie tylko na wydajność pojedynczej jednostki, ale i całej organizacji. Jakie zadania usprawni Business Chat? Prezentujemy przykładowe scenariusze.
- Przygotowujesz się do spotkania z klientem – Business Chat wygeneruje treściwe podsumowanie dotychczasowych akcji, które miały miejsce w ramach współpracy, załączając kluczowe dokumenty, cytaty oraz informacje pochodzące z zasobów Twojej firmy.
- Analizujesz postęp przeprowadzanego projektu – Business Chat pomoże Ci w zidentyfikowaniu ewentualnych zagrożeń, wpływających na opóźnienie prac, proponując jednocześnie najlepsze środki zaradcze.
- Planujesz organizacyjne spotkanie z zespołem – Business Chat ustali najdogodniejszą datę i godzinę, bazując na Twojej dostępności i preferencjach.
Jakie zmiany zapowiada technologiczny gigant? Funkcje osadzone w aplikacjach Microsoft 365
Jak przyznaje Satya Nadella, prezes i dyrektor generalny przedsiębiorstwa Microsoft, integracja sztucznej inteligencji z produktami informatycznego potentata zasadniczo wpłynie na falę wzrostu wydajności podczas pracy z komputerem. W oświadczeniu wydanym przez markę Microsoft wypunktowano bowiem, że najnowsza technologia zwiększy zarówno produktywność użytkownika, jak i jego kreatywność, analityczność i komunikatywność.
1. Microsoft Word
Inteligentny asystent cyfrowy od Microsoft wpłynie na szereg funkcjonalności programu Word. Jak zapowiedziano, Microsoft 365 Copilot przygotuje m.in. kompletne szkice dokumentów na podstawie notatek zapisanych w programie OneNote lub plików wewnętrznych. Użytkownik w kilka sekund otrzyma wersję roboczą dokumentu, która po przekazaniu dodatkowych komunikatów może być odpowiednio redagowana, skracana oraz dostosowywana do formatu plików, których zwykle używa. Copilot dobierze odpowiednie obrazy i wizualizacje, a także zasugeruje, w jaki sposób można uatrakcyjnić wygenerowany tekst.
2. Microsoft Excel
W jaki sposób Copilot przyśpieszy pracę z arkuszem kalkulacyjnym? Z funkcjonalności oferowanych przez Microsoft chętnie skorzystają osoby, które analizują na co dzień dużą ilość danych, tworząc na ich podstawie profesjonalne wizualizacje – program pomoże np. w weryfikacji zanotowanych wyników sprzedażowych, wysuwając na ich podstawie kluczowe trendy. Copilot stworzy dodatkowo dokładne wizualizacje, ilustrując, co przyczyniło się do uzyskania konkretnych wyników oraz odpowie na pytania uzupełniające takiego typu, jak: „co by było, gdyby…”.
3. Microsoft PowerPoint
Tworzenie profesjonalnych i estetycznych prezentacji stanowi nierzadko niezwykle czasochłonne zajęcie. Z pomocą Copilot stworzysz plik PowerPoint, który opierać będzie się na gotowym już dokumencie tekstowym. Inteligentny asystent od Microsoft zaprojektuje zawartość i stronę wizualną slajdów wyłącznie na podstawie krótkich wskazówek. Przydatnym rozwiązaniem będzie także funkcja tworzenia notatek, które mogą okazać się niezwykle pomocne podczas prezentowania dokumentu klientowi końcowemu.
4. Microsoft Teams
Microsoft 365 Copilot sprawdzi się także podczas spotkań pracowniczych na platformie Teams. Wystarczy krótka wskazówka, aby inteligentny asystent cyfrowy podsumował dotychczas omówione wątki – Copilot wyróżni wypowiedzi każdego z uczestników spotkania, prezentując jednocześnie opinie pracowników na temat poruszanych podczas zebrania kwestii. Jeżeli zechcesz sprawdzić, czy spotkanie przebiegło według założonego przez Ciebie planu, Copilot przygotuje specjalne podsumowanie, wskazując, które z wątków nie udało się omówić.
Rewolucja nadchodzi wielkimi krokami. Jak zyskać dostęp do Microsoft 365 Copilot?
Nie da się ukryć, że możliwości skorzystania z funkcjonalności Microsoft 365 Copliot z niecierpliwością wyczekuje cała masa internautów. Jak czytamy na stronie internetowej producenta, funkcję Copilot testuje obecnie wyłącznie ograniczona grupa zapoznawcza. Microsoft zdradza jednak, że już w najbliższych miesiącach produkt zostanie udostępniony szerszej grupie odbiorców – informacje na temat cen oraz licencjonowania najnowszej technologii pojawią się niebawem.